teisipäev, 25. november 2008

Ahjuliha küpsetuskotis

TOIDU ISELOOMUSTUS:


Väga lihtne ja hea võimalus seaprae tegemiseks on suure lihatüki küpsetamine küpsetuskotis, nii saab mahlase ja kenasti pruunistunud liha, kuid seda pole vaja ahjus ümber keerata ja see ei jää kuiv. Jõululaualegi väga hea koos keedetud kartuli ja pohlamoosiga ning kas tooreste või keedetud hapukapsastega.

Liha ostmisel küsi ilusat taist ahjuliha küpsetamiseks sobivat lihatükki, millel ümberringi või ühel küljel oleks kamar.

Tähelepanu! Küpsetuskotte ei tohi panna kuumemasse ahju kui 200 kraadi ja pannakse küpsetuskott, mille sees on liha, puhtale ahjupannile, küpsetuskotti tehakse 3-4 väikest auku, et aur välja pääseks, muidu võib kott suure pinge tõttu katki minna ja ettevaatlik tuleks olla ka peale küpsetamist koti katki lõikamisega, et end mitte ära põletada sealt välja tuleva kuuma auruga.


VAJA LÄHEB:

pooleteise kilone sealihatükk (kui ostad suurema lihatüki, suurenda soola ja vee kogust)
poolteist supilusikatäit peensoola
1 detsiliiter vett
1 küpsetuskott - küpsetuskotid on tsellofaanist kotid, mille sulgemiseks on kaasas spetsiaalsed klambrid, milles on augud, kuhu sisse tuleb panna kinniti teine ots ja tõmmata nii tugevasti kinni kui vaja. Üks kinniti pool on lai, sellel on otsast umbes ühe sentimeetri kaugusel poolkuu kujuline auk, kinniti teine ots on peenike, see peenike ots painutada ümber küpsetuskotisuu laiemas otsas oleva ava sisse ja tõmmata sealt jõuga läbi kuni kott on täiesti tugevasti kinni. Need klambrid võivad pakendis olla üksteise küljes kinni, mis tuleks lahti tõmmata Minul on Lindner firma küpsetuskotid, mõõtudega 25 korda 38 sentimeetrit. Need on sobiva suurursega, müüakse ka kalleid suuri kotte, mis on mõeldud kalkuni küpsetamiseks. Kirjeldus, mis ma andsin, käib Lindneri küpsetuskottide kohta, teisi kotte ma ei ole kasutanud, neil võib olla teistsugune kinnitussüsteem.

Ettevaatust! Veendu, et küpsetuskott või selle klamber ei puutuks vastu ahjulage, muidu võib põlema minna, kuid keskmises vahes küpsetades ei tohiks seda juhtuda kui ahi just väga väike ja madal pole!


TEGEMISÕPETUS:


Pesin liha üle, hõõrusin pooleteise supilusikatäie soolaga igalt poolt liha kokku,
panin küpsetuskotti, kuhu lisasin ka 1 detsiliiter vett, võib ka natuke rohkem panna, sulgesin koti klambriga. Küpsemisel tekib lihast sulavate rasvade ja lihamahlade tõttu sinna rohkem vedelikku.
Liha võiks küpsetuskotti panna nii, et tühi küpsetuskott on juba panni peal valmis, et ei peaks koos lihaga seda pannile tõstma.
Küpsetuskotti torkasin kokteiltikuga 3 auku, kust aur saaks välja. Torka augud võimalikult koti pealmisesse ossa liha kohale, kui teed allapoole, siis võib vedelik aukudest välja joosta.

Küpsetasin 200-kraadises ahjus keskmises vahes 2 tundi ja 15 minutit, liha oli täiesti pehme. Kui on suurem lihatükk, siis kulub küpsetamsieks kauem aega.
Küpsetamise lõpus oli kotis päris palju vedelikku, mida saab kasutada kastmeks või kastme tegemiseks. Ahjust välja võttes lõika kott ettevaatlikult pealt lahti, mitte koti kinnituskohast, et vedelik, mis on koti põhjas, sealt välja ei jookseks. Või teine variant oleks enne lõikamist tõsta pajakinnastega liha sisaldavast küpsetuskotist mõlemast otsast kinni, tõsta see kiiresti kõrval olevasse suurde potti, et kott katki ei läheks, kuna peale küpsemist võib kott rabe olla ja seal potis lõigata küpsetuskott täiesti katki, võtta tühi kott potist välja ja visata ära, siis on liha koos vedelikuga potis, kus on seda ohutum lõigata, ei pea kartma, et kott läheb katki ja vedelik jookseb pannile laiali, kust on seda raske kätte saada, ning potist on lihtsam ka vedelikku tõsta kartulitele. Tõsta enne serverimist lihale lusikaga vedelikku, et oleks pealt mahlasem.

1 kommentaar:

Ehtel Meeder ütles ...

Elan Soomes ja paarkümmend aastat teen küpsetuskotis seapraadi, mitte ainult jõuludeks.
Soomes see ”joulukinkku” on valmis soolatud, paarist kilost kümne kiloni ja rohkem, võrk peal. Aga ka tavaline liha saab parem, kui ei tee nii käreda kuumaga.
Ma mõnda asja parandaksin. Esiteks ei ole vaja neid auke rohkem kui üks teha, et õhk välja pääseks, muidu kott lihtsalt lõhkeb. Soovitan kasutada termomeetrit sisetemperatuuri mõõtmiseks, sel jul mingeid lisaauke pole vaja teha.
Edasi panen mina liha kuivale ahjuplaadile, pistan 200 kraadisesse ahju nii 10-15 minutiks, siis keeran temperatuuri 100-le. Keskmiselt arvestada tuleb tund kilo kohta, kui termomeeter on lihas, siis mina võtan välja 70 kraadi juues, muidu soovitus on pakendil alati 75 kraadi. Siis jääb praad mahlane, seest roosakas. Kuumemaga on hall, vedelik välja keenud, liha lõigates on nii pehme, et laguneb.

Edasi siis see, mida pean valeks ja miks ma otsustasin kommentaari kirjutada.
Kotti kohe kuumalt koos lihaga tõsta ei tohi mitte mingil juhul!
Kott jätta plaadile, plaat jahtub kiiresti. Edasi on võimalik kaks varianti – kui on kaks inimest, siis võtta anum vedeliku jaoks, üks tõstab plaadi üles ja kallutab koti nurga anuma kohale, teine lõikab augu kääridega koti otsa ja vedelik niriseb sealt välja.
Teine võimalus on kott pealt lahti lõigata, liha kahe kahvli abil liuale tõsta ja edasi saab siis kotist vedeliku eraldi ära kallata.
Kui on soov praadi külmalt lõikudena kasutada, siis võib kogu kupatuse külma ruumi viia ja maha lasta jahtuda. Siis hiljem saab liha välja tõsta ja kallerdunud vedeliku koos rasvaga tavalises potis üles sulatada.
Sattusin siia sinu lehele juhuslikult, mõtlesin, et kirjutan oma soovituse ka, kuigi blogikirjutis on ammu kirjutatud.
Toredaid jõulupühi!